Kirderanniku Koostöökogu liikmed käisid 25.03.25-014.04.2025 õppereisil Portugalis.
Päevakava:
TEISIPÄEV, 25. MÄRTS
Lennuajad
08.55 Tallinn-Riia
12.35 Riia – Lissabon
15:20 Saabumine Lissaboni ja majutumine hotelli.
Külastasime Time Out Market Lisboa, mis avati 2014. aastal, asub ajaloolises Mercado da Ribeira hoones Cais do Sodré piirkonnas. See toiduhall koondab üle 40 restorani, baari ja kaupluse, pakkudes külastajatele võimalust nautida parimaid kohalikke ja rahvusvahelisi maitseid timeout.com. Turul on esindatud mitmed tuntud Portugali kokad, nagu näiteks Henrique Sá Pessoa, Marlene Vieira ja Miguel Castro e Silva, kes pakuvad oma signatuurroogasid. Lisaks toidule leiab turult ka värskeid mereande, liha, puu- ja köögivilju ning kohalikke maiustusi, nagu pastéis de nata.
Külastasime Lissaboni Pink Street (portugali keeles Rua da Rosa), ametliku nimega Rua Nova do Carvalho, asub Cais do Sodré piirkonnas. See tänav oli kunagi tuntud oma punaste laternate kvartali poolest, kuid 2013. aastal toimunud linnauuendusprojekti käigus värviti tänav roosaks, muutes selle populaarseks ööelu keskuseks. Tänapäeval on Pink Street täis baare, klubisid ja kohvikuid, mis pakuvad elavat atmosfääri nii kohalikele kui ka turistidele.
KOLMAPÄEV, 26. MÄRTS
09.00- 10.30 Kohtume hotellis Portugalis elava giidi Lea’ ga. Lea annab esmase ülevaate Portugalist ja kohaliku turismi eripäradest. Järgneb jalutuskäik kesklinnas kus näeme Lissaboni põhilisi vaatamisväärsusi, parimaid näiteid kohalikust arhitektuurist ning ajaloolisi linnaosasid.
10.30-12.30 Kohtumine kohaliku riikliku võrgustiku DGADR ja kohaliku LEADER organisatsiooni Alentajoxxi esindajatega, kes annavad ülevaate tehtud projektidest. DGADR-i, mis teostab Eesti MES-i PRIA ja AKIS-e tegevuste analooge. Esindajad annavad ülevaate oma tegvuste eesmärkidest ja sisust milleks on: maapiirkondade innovatsioon, ettevõtlus, keskkond, ajaloopärand, kogukondlik koostöö, põllumajandustootmine ja suhtlusvõrgustikud.
13.00 Lõuna – piknik EXPO keskuse lähistel pargis. Serveeritakse kohalikku klassikat –haputaignakukleid küpsetatud liha ja sinepiga, oliive ja ube.
14.00 Sõidame Alentejo maakonda Vidigueira veinipiirkonda. Esimese pilgu heidame maakonna ilule Alcaria da Serra kingult, kust on kaugele näha looduse puhtus ja maalilised külad.
16.00 Külastame iidsel viisil veini valmistavat veinimaja Geracoes do talha (LEADER) Vila Frades’e linnas. Saviamforates veini valmistamine on vanim viis veini tegemiseks, siiani suuresti ununenud, kuid nüüd taasavastatud esiisade viis. Toodetud veini realiseerimiseks on loodud oma turismitoode – veinimaja koos toitlustuse ning tootmise presentatsiooniga. Ettevõte rõhutab põlvkondade vahelise sideme ning kohaliku toodangu tähtsust. Kuuleme perenaise inspireerivat lugu kuidas temast sai piirkonna ainuke naissoost veinitootja.
18.00 Õhtusöök maitsva kohaliku supiga sealsamas veinimajas. Pakutakse meile harjumatu maitsega haikala suppi ja magustoiduks traditsioonilist pudingut.
18:30 Ööbime Vidigueiras. Vidigueira piirkond on rikas ka oliivipuude istanduste, korgimetsade ja loodusturismi pakkuvate vahelduvate maastike poolest. Väikestes külakestes peetakse lambaid ja musti sigu – tuntud oma hõrgu liha poolest. Ja muidugi sealkandis tuntud vinnitatud sink, mida kuni kolm aastat lastakse laagerduda, et ikka hea ja hõrk saaks.
NELJAPÄEV, 27. MÄRTS
09:00 Väljasõit Santiago de Caçem linna lõunapoolses Alentejo maakonnas.
10:30 Kohtumine Associação de Desenvolvimento do Litoral Alentejano esindajatega.
Associação de Desenvolvimento do Litoral Alentejano (ADL) on organisatsioon, mis tegeleb Lõuna-Portugali rannikualade arendamisega. Organisatsioon asutati 1994. aastal ning veab piirkonna viie omavalitsuse jätkusuutlikku arengut sh maaelu kui ka kalandussektorit. Seega keskendub assotsiatsiooni tegevus nii maaelu arengu strateegiate rakendamisele kui ka rannikualade säästvale arendamisele, keskendudes kalanduse ja vesiviljeluse sektoritele. Üldine eesmärk on toetada kohalikke algatusi ja parandada elukvaliteeti maapiirkondades, mis kipuvad elanikest tühjenema.
ADL-i tegevus keskendub peamiselt järgmistele valdkondadele:
- DLBC Rural 2020: Maaelu arengu strateegiate rakendamine, et edendada kohalikke algatusi ja parandada elukvaliteeti maapiirkondades.
- DLBC Costeiro 2020: Rannikualade säästev arendamine, keskendudes kalanduse ja vesiviljeluse sektoritele ning nende majandusliku elujõulisuse suurendamisele.
- Programmid: ADL osaleb mitmetes programmides, nagu PDR2020 (maaelu arengu programm), MAR2020 (kalanduse ja merenduse arengu programm) ning Alentejo 2020, mis toetavad piirkondlikku arengut erinevates sektorites.
- Projektid: Organisatsioon viib ellu erinevaid projekte, näiteks “Alimentação Saudável no Litoral Alentejano” (tervislik toitumine Lõuna-Portugali rannikualal), “Empreender no Litoral Alentejano 18/20” (ettevõtluse edendamine) ja “Projecto AL Percebe” (konkreetsed kohalikud algatused).
- Teenused: ADL pakub mitmesuguseid teenuseid, sealhulgas maade vahendamine (Bolsa de Terras), kutsealane nõustamine (GIP – Gabinete de Inserção Profissional), tehniline tugi projektide loomisel ja konsolideerimisel, koolitused ning ettevõtlusalane konsultatsioon.12:00 Lôuna Mercado à Mesa restoranis Santiago da Cacem’ kesklinnas
13.00 Lõuna koos vastuvõtjatega
14:00 Külastasime koos oma vastuvõtjatega ADL-ist Odemiras käsitööliste maja, mida haldab regionaalne käsitöö innovatsiooni võrgustiku keskus CRIAR. Sama katuse all tegutseb 2002. aastal asutatud käsitööliste ühendus, kus on 75 liiget vanuses 23 kuni 86. eluaastat. Käsitöölised keskenduvad viiele suunale: keraamika, loodusliku materjalid, puit, metall ja tekstiil. Majas on näitusesaalid, töötubade läbiviimise ruumid, suur terrass, kus korraldatakse üritusi, aga ka köök, kontor ja ladu. 2018. aastal avati Leaderi toetusega pood, kus müüakse eranditult piirkonnas valmistatud käsitööd. Mitmesuguste töötubade läbiviimiseks nii kohapeal kui ka koolides kasutatakse projektitoetusi. Näiteks on laiemalt tutvustatud looduslike materjalide kasutamist ja näitusesaalis sai parasjagu näha looduslikest kiududest valmistatud esemeid, millest pilkupüüdvaim oli laevalgusti. Saime osaleda põnevas keraamikatöötoas, mille viis läbi keraamik Tiago Jesus. Ta jagas meile saviplokid ja silmasidemed ning pidime meditatiivse muusika saatel kinnisilmi meelepärase anuma vormima. Pingevabas workshopis polnud oluline tulemus, vaid protsess ise ja kogetu võiks inspireerida ka meie piirkonna loomekeskusi sarnaseid töötube pakkuma.
20:00 Õhtusöök
REEDE, 28. MÄRTS
09.00 Väljasõit, tutvume kohaliku linnaga ja seejärel sõidame tagasi Lissaboni suunas
11.00 Tutvume LEADER rahastuse saanud pereettevõttega Monte De Olival , kes algselt keskendusid ainult põllumajandusele (kasvatasid lihaveiseid ja lambaid) ja ka korgipuid. LEADER toetuse abil laiendasid nad oma tegevust ja ehitasid välja majutusasutuse 12 inimesele. Ka juba järgmine projekt on positiivse otsuse saanud ja selle raames paigaldatakse päikesepaneelid.
Majad asuvad paigas, kust avaneb vaade Sado jõele ning linnuse kõrvale paiknevale majadele. Lisaks saab nautida piirkonna kirikuid ning rikkalikku arhitektuuri-, gastronoomia- ja kultuuripärandit. Tõeline paradiis linnast välja tulemiseks ja maaelu nautimiseks. Nad ise pakuvad ka matkamise võimalust.
13.00 Lõuna
15.00 Sõidame Setubali suunas, vahepeal teeme peatuse kaitsealuses piirkonnas Sado jõe suudmealal ja uudistame vana, kuid toimivat eriilmelist kaluriküla: Porto Palafita da Carrasqueira, mis on saanud ka LEADER toetust silla ja külmutushoone rajamiseks. Sado jõe suudme looduskaitseala vesistu on tuntud linnuvaatluskoht. Ainulaadne Carrasqueira vaiadel paadisadamas ootab lähiaegadel kaitsealuste objektide nimekirja kandmist.
Teadmiseks, et Alentejo maakonnas Comportas on maailma pikim peaaegu sirge valge liivaga rannajoon – ligi 50 km pikk. Piirkonnas on juba muistsetest foiniiklastest ning roomlastest saati tegeletud veini-riisi-ja kalandusega.
Seejärel sõidame piki Troia maasäärt, hinnatud linnuvaatlusparadiisi, mille tipust sõidame praamiga üle Sado jõe suudme Setubali linna.
16.00 Sõidame praamiga Setubali
17.00 Liigume kohtuma puhast loodust toetava firma Rotas do Sal esindajaga. Firma korraldab muuhulgas delfiinivaatlusi, paadituure, veini ja lillevaatlustuure, flamingovaatlusi ning soola kogumisega tutvumist. Ettevõte on tegutsenud 20 aastat ja on piirkonnas suurima kogemusega delfiinide vaatluse osas. Nende töötajad teavad kõigi delfiinide nimesid ja kus nad liiguvad.
Peale seda alustame sõitu mööda imeilusat rannikut ööbimispaika Sesimbra linnas.
20.00 Õhtusöök
LAUPÄEV, 29. MÄRTS
09:30 Sõidame Cabo de Epicheli uudistama. Maailmast eraldatud poolsaareke on endisaegsete palverändurite pühapaik ning samas asub Euroopa suurim dinosauruse jälgede leiukoht. Matkame poolsaarel ja tutvume sealsete pinnakatte taimedega (erinevad orhideed)
10.30 Kohtume ADREPES esindajaga, kes räägib meile antud piirkonna eripäradest ja kohaliku LAG tegemistest. Viimastel aastatel on neil nagu ka teistel Euroopa riikidel uued suundumused, milleks on roheenergia ja ökolahendused. Mitmeid projektitaotlusi ongi just nendele suundadele jagatud. Samuti on oluliseks teemaks neil lühikesed tarneahelad nt projektid tootjalt tarbijale. Toetuse surus on 10 000-200 000 eurot. 50% toetust saavad need ettevõtted kes loovad töökohti teised saavad 40%. Kolm viimast aastat on teinud koostööd Poola ja Hispaaniaga veiniturmi alal. Veiniturism on tähtis pärand sellele piirkonnale.
11.00 Külastame lambajuustu tootvat väikefirmat Queijaria do Sabino. Antud pereettevõte on tegutsenud juba mitu põlve ja teadmisi on pärandatud edasi põlvest-põlve. Algul tegeleti põhiliselt loomade kasvatamise ja juustu tootmisega oma tarbeks, nüüd on tootmine laienenud ja oma tooteid müüakse nende enda poes. Poe sortiment laienes suuresti peale Covid pandeemiat ja nüüd on see nn väikene minmarket kust on võimalik soetada kõike igapäevast.
LEDAER rahaga on soetatud juustu tootmiseks vajalikud seadmed ja ka maja rekonstrueerimiseks on saanud toetust. Tooded on sertifitseeritud ning tuntud oma hea kvaliteedi poolest. Nad usuvad et lambad söövad karjamaadel toitu, mis tänu merelisele õhule on kergelt soolane ja see annab toodangule nii kõrge kvaliteedi ja muudab eriliseks.
13.00 Lõuna LEADER toetust saanud restoranis Dona Isilda Palmela linnas. Buffee stiilis lõuna kus on rikkalik valik erinevaid kohalikke roogasid.
Peale lõunat teeme tiiru Palmelas, giid tutvustab endisaegset kindlustustesüsteemi.
18:30 Väljasõit hotelli
20.00 Õhtusöök
PÜHAPÄEV, 30. MÄRTS
08.00-09.30 Hommikusöök hotellis, julgemad suplevad Atlandi ookeanis
09.30 Väljasõit Azeitao linnakesse, kus külastame veinimaja. Veinimaja omanik on Portugali kunsti suur metseen, paljude, sh avalike kunstikogude omanik. Bacalhôa Winery muuseum toob kokku veini, looduse ja kunsti. Veinimajas saame uudistada kolme sektoriks jagatud ala, väliala kus on tuhandeaastaseid oliivipuud ja Hiina terrakotasõdurite muljetavaldavad koopiad, Aafrika kunsti väljapaneku ala https://bacalhoa.pt/en/adegamuseu-bacalhoa ja kunstigaleriid. Samuti tehakse meile duur veinikeldrites, mille hämarates ruumides on näha eri ajastute seinaplaadid. Vaikse muusika saatel tutvustatakse meile veini tootmise ajalugu ja tausta. Põhjaliku ülevaate saame ka sellest mis on muskateli vein ja kuidas seda tehakse. Lõpetuseks saame ka ise antud veini maitsta ja hinnata.
13:00 Lôuna Azeitao linnas. Peale mida jalutuskäik antud piirkonnas.
14:30 Väljasõit Lissaboni
16:00 Saabume Lissaboni
19:00 Reisi viimane programmpäev lõppes ühise õhtusöögiga, mida saime nautida fadohelide ning kohaliku kulinaaria saatel. Fado on Portugali rahvalik muusikastiil, nukker ballaaditaoline laul, mida saadetakse viiulil, kitarril või 12-keelsel Portugali kitarril. Nimetus tuleneb ladinakeelsest sõnast fatum ‘saatus’. Laulude teemadeks on tihti saatus, nostalgia ja õnnetu armastus.
ESMASPÄEV, 31. MÄRTS
Vaba aeg. Osa grupist külastas meremuuseumi, osa käis tutvumas ühistranspordiga ning sõitis mööda kitsaid tänavaid ja osad külastasid botaanikaaeda.
12.00 Check- out
13:00 Transfeer hotellist lennujaama
16.15 Lend Lissabon- Riia
23.15 Riia- Tallinn
Rohkem pilte meie facebookis.
Õppesõit toimus projekti “Viru LEADER võrgustiku tugevdamine” raames.