Kirderanniku Koostöökogu esindus käis 1.–3. juulil LINC konverentsil St. Antoni am Arlbergis Austrias.

#LINC2025 ehk “LEADER Inspired Network Community” on Euroopa maapiirkondade arengu võrgustik, mida korraldavad LEADER tegevusrühmad koostöös EL CAP Networkiga.

Get informed – get inspired – get involved!

Kokku oli tulnud osalejaid 24 riigist ning toimus võrgustumine läbi arutelude, ürituste ja LEADER Cooperation Corner’i, kus võimalus oma koostööprojekte alustada ja leida selleks sobivaid koostööpartnereid.

 

01.07.2025

Varahommikul osaleb osa KIKO meeskonnast ametliku programmi eeltuuril. See tuur viis osalejad kõrgmäestikumaastikule, mis eeldas kõrgusekartmatust.

Alustasime St. Anton am Arlbergist, kus kogu üritus toimub. Piirkond on tuntud pikkade talisporditraditsioonide poolest. Seal on 85 erineva pikkusega tõstukit (köisraudtee). Kuigi linnas elab ainult 2400 elanikku on tegemist suurima talispordikeskusega Austrias, kus võtavad vastu ligi 10 miljonit külastajat aastas. Turism on Arlbergi külade ja elanike peamine sissetulekuallikas ja mängib piirkonnas elulist rolli. Lisaks talispordile keskenduvad nad viimastel aastatel ka teistele hooaegadele, kus pakuvad nt teenuseid matkajatele ja loodusturistidele.

Sõitsime Galzigbahni köisraudteega 2184 m kõrgusele. Seal vahetame suunda Valluga köisraudteele, et jõuda veelgi kõrgemale, 2809 m kõrgusele merepinnast – kus meid ootas imeline panoraamvaade mägedele! Käime ära kõrgeimas tipus nimega Valluga (2811 m).

Seejärel suundusime tagasi alla, et minna matkama Mutspurenwegi rajale koos kohaliku giidiga. Mägigiid selgitab kõrgmäestiku ümbruse eripärasid ja vastab tekkinud küsimustele.

17.00 algab avaparaad läbi St. Anton am Arlbergi. Sellele järgneb avatseremoonia koos kõnede ja kohalike esinemistega. Kokku on tulnud esindajad 24 riigist.

02.07.2025

  • Külastame Piller Moori loodusrada, mis viib meid läbi põnevate nõmmemaastike koos mitmekesise taimestiku ja loomastikuga. Matkarada on ehitatud selliselt et see oleks ligipääsetav ka vaegliikujatele. Samuti külastame endist raba kaevandust, kus on võimalik turba jalavanni võtta. Seejärel liigume mööda mägimaastikku Kaunergrati looduspargi muuseumi, kus meile tutvustatakse vastavat organisatsiooni. Alates avamisest 2007. aastal on Kaunergrati looduspargi muuseum olnud seikluste väravaks selles ainulaadses Tirooli loodusmaastikus. Info- ja teeninduskeskus, interaktiivne näitus, restoran – kõik ühe katuse all. Looduspargi ees asub vaateplatvorm, kus on panoraamvaade sellele maalilisele piirkonnale.
  • Külastame multifunktsionaalset hoonet Quellalpini. Hoone on nii kogukonnakeskus, spa, kontserdisaal, treeningute koht (bowling, fitness, ronimistreeningud), kui muuseum. Giid teeb ringkäigu majas ja tutvustab erinevaid võimalusi. Külastame ka näitust „Kõigist jõududest“, mis keskendub kliimamuutustele Alpide piirkondades ja nende mõjule meie liustikele. Lisaks tutvustab end kohalik sihtkoha haldamise organisatsioon, tuues esile põhjused, miks piirkond pälvis ÜRO poolt 2021. aastal parima turismiküla tiitli. Sellele järgneb kohaliku kliimamuutustega kohanemise piirkonna algatuse esitlus.
  • Külastame traditsioonilist Maassi pereettevõtet, mis on spetsialiseerunud puuviljakasvatusele ja peenpiirituse tootmisele. Neil on 12 000 puud millest valmistavad 10 tonni erinevaid jooke. Valikus 70 erinevat toodet.
  • Elektriratastega sõit St. Anton am Arlbergi keskusest Gandi kaevandusse, kus antakse ülevaade piirkonna kaevandamise ajaloost. Giid räägib meile kuidas omal ajal otsiti kaevandustest metalli. Näiteks -kui puu on keeranud ennast krussi, siis järelikult pidi seal all toimuma mingi keemiline protsess, mis puud niimoodi väänas. Samuti vaadati mägedes lume sulamist, kus kiiresti sulas (laigud), siis järelikult seal all toimub  metallide oksüdeerumine, ehk oksüdeerumisest tekib soojus.  Samuti otsisid sakslased teise maailmasõja ajal sealt uraani, mis ei õnnestunud.
  • Pärast seda antakse ülevaade energiatõhususe algatustest St. Anton am Arlbergis: valla biomassiküttel töötav katlamaja (hakkepuidul töötav) ja hüdroelektrijaam. Antud hüdroelektrijaam toidab 90% küla vajadusest, kui vett piisab. Ainult jaanuaris ja veebruaris kui vett ei ole piisavalt, siis toidavad nad elektrisüsteemi diiselgeneraatoritega.
  • Liigume edasi Verwalli orgu. Ettekande teevad kohalik sihtkoha haldamise organisatsioon ja kliimamuutustega kohanemise piirkonna esindaja. Samuti tutvustatakse meile Landecki vabatahtlike partnerlust ja selle projekti Stanzertali seenioride keskusele.
  • Külastame muuseumi, mis pakub huvitavaid teadmisi St. Anton am Arlbergi muljetavaldavast ajaloost ja kultuuripärandist.

03.07.2025

  • Cooperation Corner (koostöönurk). Tutvustatakse erinevaid võimalusi koostööde tegemiseks ja algatamiseks. Võimalus valida erinevate teema vahel, mille osas soovitakse koostööd teha või algatada. Meie esindajad osalesid kogemusvahetuse töötoas ning algatati võimalikud tulevikuideed, koostöös teiste riikidega nagu Rootsi, Soome, Gruusia jt. Sellele järgnes erinevate töötubade koondtulemusi ja koostöövõimalusi tutvustav seminar.
  • Euroopa Buffe.  Osalejad 24 riigist on oma riikidest kaasa toonud erinevaid piirkondadele iseloomulikke tooteid. Kõigil osalejatel võimalus proovida erinevaid tooteid ja maitseid.
  • Euroopa mängud. Osalejad on jagatud juhuslikesse rahvusvahelistesse võistkondadesse ja toimuvad erinevad sportlikud mängud.
  • Lõpugaala. Tehakse kokkuvõtteid toimunud sündmustest, tänatakse ja antakse auhinnad euroopa mängude parimatele.

Suur tänu kõigile eestvedajatele ja korraldajatele!

LINCil osalemine toimus projekti “Viru LEADER võrgustiku tugevdamine” raames.