19. oktoobri õhtul startis meie reisiseltskond Tallinna sadamast Rootsi poole.
20. oktoobri hommikul kell 10.00 alustasime Stockholmist sõitu Norrköpingu piirkonda, kus kohtusime LEADER-projektitoetust saanud ettevõtetega.
Külastasime Ersboda 4H farmi, mis on asutatud 2019. aasta juunis. Tegemist on mittetulundusliku ettevõttega, mida juhib mittetulunduslik laste- ja noorteühing Ersboda 4H. Farmis töötavad lisaks vabatahtlikele ka mõned palgalised töötajad.
Farmi eesmärk on tutvustada linnainimestele maaelu ja pakkuda võimalust veeta aega vabas looduses, tegeleda loomadega ning õppida nende kohta. Farmis on hetkel näiteks kitsed, lambad, kanad ja jänesed. Loomi saab vaatamas käia iga päev kell 09.00-16.00. Farmi külastamine on tasuta, inimesed saavad lihtsalt minna sinna piknikku pidama ja loodust nautima. Rajatud on ka grillimiskohad. Lisaks igapäevasele võimalusele käia loomi vaatamas ja nendega tegelemas, pakub ettevõte võimalust korraldada nende juures erinevaid õppekäike ja kursuseid, mis on seotud loodusõpetuse või keskkonnateemadega. Tihedalt tehakse koostööd ka lasteaedadega, kes korraldavad lastele farmis erinevaid õppeprogramme.
Farmi rajamine on saanud võimalikuks tänu LEADER-tegevusgrupi Sörmlandskusteni ja Salemi omavalitsuse toetusele.
Järgmise sihtkohana külastasime Rosenhanska peokohta, mille omanik on LEADER-tegevusgrupi Sörmlandskusteni tegevjuht Jacqueline Hellsten. Rosenhanska on väga populaarne pulmade pidamise koht. Tegevjuhilt kuulsime lühidalt ka Sörmlandskusteni tegevusgrupi tegemiste ja projektide kohta.
Kolmas külastatud ettevõte oli Lindeborgs Eco Retreat, mis kujutab endas kliimapositiivset majutuskohta ja restorani. Kompleksi ehituses on kasutatud ainult looduslikke ja keskkonnasõbralikke materjale, isegi näiteks puit on pärit kõrvalt metsast ning selle tegemisel ei kasutatud ühtegi masinat. Ka restoran pakub eranditult ainult kohalikust ja mahedast toorainest valmistatud toitu. Välistatud on toiduained, mis koha peal ei kasva, näiteks eksootilised puuviljad jms. Restoran asub mõnusas kasvuhoones, kus on avatud köök ja kokal on vahetu kontakt külastajatega. Restoranis korraldatakse teemaõhtusööke-vestlusõhtuid. Lindeborgsi omanik mainis, et nad ei tee endale teadlikult reklaami, vaid nende juures käivadki need inimesed, kes neid ise üles leiavad ja kes jagavad nendega samu väärtusi. Kasvuhoones oli muide seinal ka tuntud noore kliimaaktivisti Greta Thunbergi pilt. Õhtuks jõudsime Uppland Väsbysse majutuskohta.
21. oktoober oli kultuuriprogrammi päralt. Hommikul startisime Skoklosteri poole. Skoklosteris asub üks muljetavaldavamaid losse ning see on parim näide ajast, mil Rootsi oli üks võimsamaid riike maailmas. Skoklosteri loss on barokkstiilis ning selle lasi Nicodemus Tessin seeniori projekti järgi rajada Carl Gustaf Wrangel. Lossi ehitustööd algasid aastal 1654 ning lõppesid aastal 1676, kui Wrangel suri. Mõned ruumid lossis on püsinud muutumatuna lossi valmimisest saati, kuid paljud ruumid jäid pärast Wrangleri surma poolikuks. Valminud toad aga annavad suurepäraselt edasi barokiajastu stiili. Wrangleri surma järel läks loss Brahede omandusse ning kuulus alates 1930. aastast Essenitele. 1967. aastal müüsid Essenid lossi Rootsi valitsusele ning sellest ajast alates asub lossis muuseum, kus saab imetleda suursugust mööblit, ilusaid tekstiile, hõbe- ja klaasnõusid ning klaasist lühtreid. Samuti asub lossis märkimisväärselt suur relvakogu, mis kuulus Wranglerile ning oli mõeldud näitamaks tema jõukust. Relvakogu on täiendanud ka hilisemad aadlikud.
Edasi sõitsime ülikoolilinna Uppsalasse. Uppsalas said soovijad võimaluse külastada suursugust Uppsala toomkirikut ning kohaliku giidi juhtimisel tegime väikese linnaekskursiooni, mille käigus nägime muuhulgas ka Uppsala Ülikooli ja selle erinevaid hooneid ning tuuri lõpetasime Uppsala Botaanikaaia juures. Õhtuks jõudsime majutuskohta Stockholmis.
22. oktoobril tutvusime Stockholmi vanalinna ja kuningalossiga ning kell 11.30 oodati meid juba Stockholmi Eesti Majas, kus meid võttis vastu juhatuse esimees Sirle Sööt koos abikaasaga. Eesti majas saime ääretult sooja kohtumise osaliseks. Kuulsime seltsi tegemistest ning missioonist. Rootsi Eestlaste Liit (REL) on ühendavaks sillaks eestlaste vahel Rootsis, Eestis ja mujal maailmas. Liidu peamisteks eesmärkideks on Rootsi eestlaste huvide kaitsmine, eesti keele ja kultuuri säilitamine, Eestit ja Rootsi eestlasi käsitleva informatsiooni levitamine. Lühidalt on tegemist eestlaste ning Eesti sõprade ühendusega Rootsis, mille eesmärk on rootsieestlaste kultuuri- ja sotsiaalsete huvide toetamine ja kaitsmine. Muuhulgas annab ühing välja ka ajakirja Rahvuslik Kontakt.
Kohtumine Eesti Majas venis oodatust pikemaks, kuna ühiseid jututeemasid jätkus kauemaks ning sealt lahkudes võtsimegi juba suuna sadama poole, et kell 17.30 alustada tagasiteed Eesti poole.
Õppereis toimus ühisprojekti “Muutustega kohanemine. Vol 2” raames, mille tegevusi viiakse ellu LEADER-projektitoetuse abil.
Vaata meie reisifotosid allolevast galeriist.